"תרצת נפוצה"

מחלת ילדות שתפגוש אותנו גם בבגרות

מחלות הילדות הנפוצות – אדמת – צהבת – שעלת עוברות וחולפות עם הגיעו של הילד לגיל בגרות. התסמינים של מחלות הילדות ידועים, קל לזהותן ואחת שהתגלו סימני המחלה ירשום הרופא תרופה, הילד יפתח "פה גדול", ינוח מספר ימים בבית והנה סימנו עוד "וי" במשבצת מחלות הילדות.

לצערנו ישנה מחלה נפוצה נוספת בקרב ילדים. מחלה שלא נגרמה עקב וירוס או חיידק, מחלה שהמדע עדיין לא הצליח לבודד את הגורמים לה. התסמין הנפוץ ביותר לה – תירוצים חוזרים ונשנים.

בתחילת הדרך התירוצים פשוטים, לא מזיקים. "תירוצים לבנים" המעלים חיוך על השפתיים, ההורים מתלהבים ומצדיקים את הילד במעשיו. מפרגנים – "וואלה, לומד להסתדר הילד".

הדרך לצדקנות קצרה – הילד הופך להיות תלמיד, ומתלמיד לבוגר וכעת הופך את התירוצים לדרך חיים. מתרץ לעצמו והופך להיות צדקן – מצדיק את מעשיו וגישותיו גם כאשר יודע בוודאות שאינם מקדמים אותו להשגת מטרותיו. לדוגמה: לומד ביום האחרון לפני המבחן ומצדיק : "אני לומד יותר טוב כאשר אני בלחץ...". וביום המבחן – בלאקאוט, החומר נשכח והציונים בהתאם.

ומתירוץ לתירוץ, מצדקנות לצדקנות – אופס, הגעתי לאוניברסיטה. התקבלתי לפקולטה והנה התגלית המעניינת – ההרגלים שצברתי עד כה בלימודים אינם מקדמים אותי בלימודים האקדמאים. אבל אני צדקן – עומד על ההרגלים ומתרץ לעצמי: "כולם דפוקים – המרצה, המרצים, הפקולטה ואפילו מזכירת החוג". אעשה הכול ובלבד שלא אשנה את ההרגלים שלי. איך יוצאים מ"מעגל המוות" הזה ?

אכן דילמה קשה.

אמרנו, "תרצת נפוצה". אני קורא למחלה הזו "צדקנות".


צדקנות – "כאשר אני מצדיק את דעותיי, גישותיי, מעשיי או התנהלותי גם כאשר אינם מקדמים אותי להשיג את המטרות שלי בחיים"

חברים – אפשר גם אחרת

 אפשר להתגבר על המחלה

 קבלו מתכון בסיסי להצלחה:

באילו מקומות בחיים שלכם אתם בצדקנות ומספרים לעצמכם סיפורים ?

מה המחירים שאתם משלמים על הצדקנות שלכם ?

מה הפעולה הפשוטה ביותר אותה אתם מתחייבים לעשות עוד היום כדי להפסיק את הצדקנות ?

כעת רשמו את הפעולה

ושימו את המילה שלכם כהתחייבות שלכם עם עצמכם

בהצלחה!

הכל מתחיל ונגמר בראש

מוזמנים לנפץ את תקרת הזכוכית !

לפגישת היכרות במתנה

צרו קשר עכשיו

ענו על השאלות הבאות :

© כל הזכויות שמורות לקובי חיון

  • Facebook - Black Circle